Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа се подготвува за војна


Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја повика војската да биде максимално подготвена на војна, а печатот во таа земја пренесува дека Пјонгјанг го прогласи за неважечка спогодбата за примирје со која во 1953 година заврши Корејската војна. Во меѓувреме, Обединетите нации порачаа дека не е можно еднострано откажување од спогодбата, која и натаму е во сила. Јужнокорејското министертво за одбрана денеска соопшти дека нема никакви знаци оти Северна Кореа планира напад и оцени дека тоа е обид за психолошки притисок врз Сеул. Јужна Кореа и Соединетите држави вчера почнаа здружена воена вежба која ќе трае две недели.
XS
SM
MD
LG