Достапни линкови

Северна Кореа се подготвува за војна


Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја повика војската да биде максимално подготвена на војна, а печатот во таа земја пренесува дека Пјонгјанг го прогласи за неважечка спогодбата за примирје со која во 1953 година заврши Корејската војна. Во меѓувреме, Обединетите нации порачаа дека не е можно еднострано откажување од спогодбата, која и натаму е во сила. Јужнокорејското министертво за одбрана денеска соопшти дека нема никакви знаци оти Северна Кореа планира напад и оцени дека тоа е обид за психолошки притисок врз Сеул. Јужна Кореа и Соединетите држави вчера почнаа здружена воена вежба која ќе трае две недели.
XS
SM
MD
LG