Достапни линкови

logo-print

Русија очекува зголемено производство на хероин во Авганистан


Шефот на руската федерална служба за контрола на наркотици Виктор Иванов на ОН им соопштил дека производството на афион во Авганистан се зголемило за 18 проценти. Говорејќи пред комисијата на ОН за наркотици Иванов рекол дека очекува и производството на афион да се зголеми, откако најголемиот дел од меѓународните сили ќе го напуштат Авганистан во 2014 година.
Според него, откако започнале операциите на странските сили во Авганистан во 2001 година повеќе од милион луѓе во светот умреле од хероин кој потекнувал од земјата.
XS
SM
MD
LG