Достапни линкови

logo-print

Затворени христијански училишта во Пакистан


Уништена куќа на една жителка на Лахоре по нападите

Уништена куќа на една жителка на Лахоре по нападите

Десетици христијански училишта беа затворени денеска во Пакистан во знак на протест против нападите од страна на муслиманите во минатата недела. Околу 3000 лица извршија напади во христијанската населба во градот Лахоре, при што беа уништени 200 домови и продавници.
Нередите започнаа откако еден маж со христијанска вероисповед беше обвинет за богохулни забелешки за пророкот Мухамед, што е казниво со смрт во Пакистан.
XS
SM
MD
LG