Достапни линкови

logo-print

Ештон нема да им понуди документ со решенија на српските лидери


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон

Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон

Кабинетот на шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон ги демантираше информациите дека на водечката политичка тројка од Србија на вечерашната средба во Брисел ќе им биде врачен документ со решенија. Потпаролката на Ештон, Маја Коцијанчиќ изјави денеска дека не постои никаков „нон-пејпер“ документ. Според неа, расправата е во контекст на дијалогот Белград-Приштина, кој е во клучна фаза и е важен за напредок на Србија и во тој правец одат консултациите.
Ештон треба вечерва да се сретне со претседателот на Србија Томислав Николилќ, премиерот Ивица Дачиќ и вице-премиерот Александар Вучиќ.
XS
SM
MD
LG