Достапни линкови

logo-print

Опозицијата против одлуката на Обвинителството за Вељаноски


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски

Пратениците од опозицијата денеска се собраа пред Јавното обвинителство поради отфрлувањето на кривичната пријава што ја поднесоа против претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, по настаните од 24 декември. Пратеничката на СДСМ Радмила Шеќеринска изјави дека грубото кршење на Уставот, на законите и на Деловникот за работа на Собранието, не биле доволен факт за обвинителството кое брзо го ослободи Вељаноски од одговорност.
Според неа, со таквата одлука Обвинителството уште еднаш покажало дека во Македонија институциите систематски се уриваат и се ставаат во функција на партиски цели.
XS
SM
MD
LG