Достапни линкови

logo-print

Референдумот на Фокландските острови во крајна фаза


Мапа на Фокландските острови

Мапа на Фокландските острови

Гласањето на референдумот на Фокландските острови за тоа дали територијата треба да остане под водство на Британија ќе заврши денеска. Жителите очекуваат дека референдумот на кој гласачите ќе се изјаснат позитивно ќе им овозможи да ги отфрлат тврдењата на Аргентина дека островите и припаѓаат на земјата. Аргентинските власти соопштија дека нема да го признаат резултатот од гласањето.
XS
SM
MD
LG