Достапни линкови

logo-print

Извештајот на ЕК за Македонија на 16 април


Европската комисија на 16 април ќе го објави Специјалниот извештај за Македонија, од којшто зависи дали на јунскиот Самит на Европскиот совет ќе добиеме датум за почеток на пристапните преговори. Извештајот ќе биде сконцентриран на резултатите од заклучоците на последниот Самит на Советот за Македонија, односно добрососедството со Бугарија, преговорите за спор со името со Грција и Пристапниот дијалог на високо ниво.
Европскиот парламент пак на 8 април ќе гласа за Резолуцијата за нашата земја.
XS
SM
MD
LG