Достапни линкови

logo-print

Грција воздржана пред новата рунда разговори за името


Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос изрази воздржаност во однос на очекувањата од новата рунда преговори со медијаторот Метју Нимиц за прашањето за името на Македонија.
Аврамопулос изјави дека со Меморандумот за разбирање, кој Атина го испрати на Скопје Грција покажала дека сака и оти работи на решение за името.
Меѓутоа, според шефот на грчаката дополоматија, Атина е воздржана од следните разговори за името поради политичката криза и изборите во Македонија.
XS
SM
MD
LG