Достапни линкови

logo-print

Парламентот го усвои буџетот на Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Пратениците во Иран по доцнење од три месеци го усвоија буџетот на земјата. Одлуката доаѓа откако претседателот Махмуд Ахмадинеџад доцнеше речиси 90 дена со поднесувањето на неговиот предлог буџет. Одложувањето беше во време кога земјата се соочи со засилени санкции од меѓународната заедница, поради спорната нуклеарна програма.
Трета година по ред пратениците не се во можност да го донесат буџетот на почетокот на новата фискална година.
XS
SM
MD
LG