Достапни линкови

logo-print

Аунг Сан Су Чи реизбрана за лидер на партијата


Аунг Сан Су Чи

Аунг Сан Су Чи

Добитничката на Нобеловата награда за мир Аунг Сан Су Чи е реизбрана за лидер на најголемата опозициска партија во Мјанмар. Таа беше именувана за претседател на Националната лига за демократија на последниот трет ден на одржувањето на конгресот на партијата во Јангон.
На конгресот извршниот одбор беше прширен од 7 на 15 членови, како дел од преструктуриањето со цел да се зацврсти статусот на партијата до изборите во 2015 година.
XS
SM
MD
LG