Достапни линкови

logo-print

Протести против нуклеарната енергија во Јапонија


Протестот против нуклеарната енергија во минатата година

Протестот против нуклеарната енергија во минатата година

Илјадници Јапонци денеска протестираат против нуклеарната енегргија по повод втората годишнина од земјотресот и цунамито кои ја погодија земјата. На 11 март во 2011 година во земјата се случи најголемата светска нуклеарна катастрофа во последниве децении. Десетици илјади луѓе се собраа во централниот парк во Токио и ги повикаа властите да се откажат од нуклеарната енергија. Слични протести беа одржани и во другите градови низ земјата.
По цунамите во Јапонија беа затворени 50 нуклеарни реактори, но два од нив беа повторно рестартирани.
XS
SM
MD
LG