Достапни линкови

logo-print

Бедредин Ибраими ја напушти седницата на ДИК


Државна изборна Комисија (ДИК) врши жрепка за утврдување на редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за локалните избори 2013 година.

Државна изборна Комисија (ДИК) врши жрепка за утврдување на редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за локалните избори 2013 година.

Членот на Државната изборна комисија од ДПА Бедредин Ибраими попладнево ја напушти седницата на комисијата на која се одржува дополнително жребување за утврдување на редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за локалните избори.
Ибраими бил револтиран од одлуката на Управниот суд да ги поништи одлуките на изборните комисии на Струга и Кичево, кои ги отфрлија заедничките советнички листи на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Според него, таквата одлука претставува атентат врз локалните избори.
XS
SM
MD
LG