Достапни линкови

logo-print

Нелсон Мендела на рутински медицински преглед


Нелсон Мендела

Нелсон Мендела

Нелсон Мендела бил подложен на редовен медицински преглед во болницата во Преторија. Според соопштението, докторите извршиле некои тестови, при што нема причина за загриженост за здравјето на добитникот на Нобеловата награда за мир.
Мендела, кој има 94 години, беше задржан во болница на речиси три недели во декември поради инфекција на белите дробови и му беше извршена операција за отстранување на камен. Тоа беше неговиот најдолг престој во болница, откако во 1997 година беше ослободен по 27 години поминати во затвор.
XS
SM
MD
LG