Достапни линкови

logo-print

Протести во Унгарија против измени во Уставот


Премиерот на Унгарија Виктор Орбан

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан

Илјадници Унгарци протестираа пред Парламентот во Будимпешта против измените во Уставот, кои според нив може да влијаат врз правата на граѓаните. Парламентот треба да гласа за измените во понеделник.
Загриженост за мерките изразија ЕУ и САД. Според критичарите, мерките кои се поддржани од партијата на премиерот Виктор Орбан може да доведат до рестриктивни прописи во однос на високото образование, домувањето, изборниот закон и семејното право.
XS
SM
MD
LG