Достапни линкови

logo-print

Референдум на Фокландските острови


Мапа на Фокландските острови

Мапа на Фокландските острови

Жителите на Фокландските острови денеска и утре ќе гласаат на референдум за тоа дали територијата треба да остане под водство на Британија. Гласањето ќе се одржи и покрај тензиите, поради тврдењата на Аргентина дека островите се нивни.
Околу 165о регистрирани гласачи ќе имаат право да се изјаснат на референдумот. Се очекува тие да се изјаснат во корист на Британија. За Аргентина референдумот е незаконски.
XS
SM
MD
LG