Достапни линкови

logo-print

Хејгл на средба со авганистанскиот претседател Карзаи


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл во посета на воен тренинг центар во Кабул

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл во посета на воен тренинг центар во Кабул

Новиот американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл се очекува денеска да оствари средба со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Посетата на Хејгл доаѓа по самоубиствениот талибански бомбашки напад пред авганистанското министерство за одбрана во Кабул, при што загинаа 9 цивили.
Талибанците соопштија дека со нападот сакале да испратат порака до Хејгл дека милитантите и натаму имаат сила да дејствуваат. Хејгл изјави дека ја слушнал експлозијата и го опиша Авганистан како воена зона.
XS
SM
MD
LG