Достапни линкови

logo-print

Вицепремиерот на Кенија прогласи победа на претседателските избори


Актуелниот вицепремиер на Кенија Ухуру Кенјата победи на претседателските избори во земјата, покажуваат прелиминарните резултати. Неговите противници не го признаваат поразот. Прелининарните резултати покажуваат дека Кенјата освоил 50,3 проценти од гласовите со што го надминал 50 процентниот праг за прогласување победа во првиот круг гласање. Премиерот Раила Одинга е второпласиран по бројот на освоени гласови, со 43,3 отсто. Одинга обвини на изборни злоупотреби и најави дека резултатите од гласањето ќе ги оспори на суд.
XS
SM
MD
LG