Достапни линкови

logo-print

Очекувања за нови пресуди за насилствата во Египет


Судот во Каиро се очекува да изрече пресуди за 52 лица кои се товарат за инволвираност во организацијата на немирите на стадион во Порт Саид минатата година во кои загинаа 74 лица. Во јануари судот им изрече смртни казни на 21 лице од вкупно 73 обвинети за инциденти во 2011 година. Судската постапка ги предизвика немирите во Порт Саид кои траат веќе 2 месеци.
XS
SM
MD
LG