Достапни линкови

logo-print

Намален кредитниот рејтинг на Италија


Меѓународната рејтинг агенција Фич го намали кредитниот рејтинг на Италија во услови на политичка неизвесност во земјата по минатонеделните избори. Агенцијата го намали рејтингот на земјата за еден степен од А – на БББ+ со негативни перспективи. Како причина за потегот од Фич ги напоменуваат нејасните резултати од парламентарните избори.
XS
SM
MD
LG