Достапни линкови

logo-print

Откриен непознат вид бактерии


Езерото Восток на Антарктикот

Езерото Восток на Антарктикот

Руските научници тврдат дека откриле досега непознат тип на бактерии во Езерото Восток на Антарктикот. Сергеј Булат од Институтот за нуклеарна физика во Санкт Петербург изјави дека научниците сметаат дека станува збор за форма на живот која досега не била класифицирана и идентификувана. Тој додаде дека се исклучува можноста од евентуална контаминација на примерокот на бактеријата. Езерото Восток е најголемото езеро на Антарктикот, се наоѓа под илјадници метри мраз и се верува дека било недопрено милиони години.
XS
SM
MD
LG