Достапни линкови

logo-print

Одложена американска награда за египетска активистка


Самира Ибрахим

Самира Ибрахим

САД го одложија давањето на наградата по повод Меѓународниот ден на жената на египетската активистка Самира Ибрахим, поради антиамерикански и антисемитски коментари на нејзиниот Твитер профил. Портпаролот на Стејт Департментот Викторија Нуланд изјави дека наградата за храброст требало денеска да биде претставена од страна на Првата дама Мишел Обама и Државниот секретар Џон Кери. Нуланд истакна дека Ибрахим негирала оти изјавите се нејзини и дека профилот и бил хакиран, но американските власти ја продолжуваат истрагата.
Самира Ибрахим беше наградена поради противењето на тестовите за невиност воведени од египетската армија за време на револуцијата во 2011 година.
XS
SM
MD
LG