Достапни линкови

logo-print

ОН со нови санкции за Северна Кореа


Гласањето на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореа

Гласањето на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореа

Советот за безбедност на ОН јавно гласаше за воведување на нови санкции против Северна Кореа со цел да ја казни земјата за последниот нуклеарен тест. Гласањето за резолуцијата, која беше изготвена од Пекинг и Вашингтон е одраз на меѓународната осуда на земјата.
Санкциите се со цел да се и се отежне на Северна Кореа финансирањето и одржувањето на програмата за вооружување. Американскиот амбасадор во ОН, Сузан Рајс изјави дека санкциите се тешки и ќе ја зголемат изолацијата на Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG