Достапни линкови

logo-print

Лукашенко ќе присуствува на погребот на Чавез


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Кабинетот на белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти дека тој ќе отпатува во Каракас за да присуствува на погребот на венцуелски претседател Уго Чавез. Лукашенко ги откажа сите јавни настапи на кои требаше утре да присуствува по повод одбележувањето на меѓународниот ден на жената. Белорусија исто така прогласи три дена жалост во чест на Чавез.
Лукашенко беше во добри односи со Чавез, кој често ја посетуваше Белорусија за потпишување на договори за нафта и природен гас.
XS
SM
MD
LG