Достапни линкови

logo-print

Рускиот суд го обвини балетанот од Бољшој театарот


Павел Дмитриченко

Павел Дмитриченко

Рускиот суд денеска го обвини балетанот Павел Дмитриченко за предизвикување на тешки телесни повреди и нареди да остане во притвор, поради неговата вмешаност во нападот на директорот на театарот Бољшој Сергеј Филин. Дмитриченко призна дека сакал да го нападне Филин, но дека не сакал да истури киселина врз неговото лице. Тој исто така призна дека го планирал нападот заедно со осомничениот Јури Зарутски.
Полицијата соопшти дека Дмитриченко бил вознемирен, бидејќи Филин не сакал да и додели улога на неговата девојка и дека најверојатно тоа бил мотивот за нападот.
XS
SM
MD
LG