Достапни линкови

logo-print

Задари во посета на Иран поради гасоводот


Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари

Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари

Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари ќе отпатува во Иран за да присуствува на церемонијата со која ќе се одбележи почетокот на изградбата на гасоводот кој ќе ги поврзува двете земји. Според соопштението, Задари ќе пристигне во Иран во понеделник.
Цевководот кој ќе биде долг 780 километри ќе пренесува гас од Иран до Пакистан и покрај противењето од страна на САД. Пакистанските власти соопштија дека имаат неоходна потреба од енергетски извори, а Иран се понуди на земјата да и позајми третина од парите кои се потребни да се изгради гасоводот, кој ќе чини околу 1,5 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG