Достапни линкови

logo-print

Прекинат штрајкот во пакистанскиот град Карачи


Местото каде што беше извршен бомбашкиот напад во Карачи

Местото каде што беше извршен бомбашкиот напад во Карачи

Штрајкот кој го организираше една од најмоќните политички партии во Пакистан е прекинат. Лидерот на Движењето Мутахида Кауми, Раза Харун изјави дека решиле да преземат таков чекор, бидејќи штрајкот ќе им наштети на жителите, особено на трговците, на нивниот бизнис и на економијата во земјата.
Целта на штрајкот беше да се изврши притисок врз владата да ги уапси одговорните за бомбашкиот напад во Карачи во неделата, при кој загинаа 48 лица.
XS
SM
MD
LG