Достапни линкови

logo-print

МААЕ повторно го назначи Амано на функцијата


Јукија Амано

Јукија Амано

Меѓународната агенција за атомска енергија на досегашниот генерален директор Јукија Амано му додели нов четиригодишен мандат без воопшто да биде извршено гласање за негово повторно назначување на функцијата.
Од организацијата за Радио Слободна Европа соопштија дека членовите на одборот едногласно со акламација се согласиле да ја донесат одлуката.
XS
SM
MD
LG