Достапни линкови

logo-print

Британија обезбеди помош за сириските бунтовници


Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека земјата на сириските бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад ќе им обезбеди панцири и оклопни возила. Според него, помошта во вредност од 20 милиони долари е неопходна во ситуација на екстремно хуманитарно страдање.
Британија претходно на сириската опозиција и достави генератори и комуникациски уреди во вредност од 14,2 милиони долари.
XS
SM
MD
LG