Достапни линкови

logo-print

Египетскиот суд нареди да се поништи декретот за избори


Египетскиот претседател Мохамед Морси

Египетскиот претседател Мохамед Морси

Египетскиот административен суд донесе одлука да го поништи декретот на претседателот Мохамед Морси во кој се повикува парламентарните избори да почнат во наредниот месец. Таквиот чекор најверојатно ќе ја зголеми политичката криза во земјата, а судот исто така побрал да се провери уставноста на изборниот законик.
Морси во минатиот месец повика парламентарните избори да започнат на 22 април.
XS
SM
MD
LG