Достапни линкови

logo-print

Реакции по смртта на Чавез


Реакции по смртта на претседателот на Венецуела Хуго Чавез пристигнуваат од целиот свет. Американскиот претседател Барак Обама изрази подршка за народот во земјата, додавајки дека Вашингтон е заинтересиран за развој на конструктивен однос со венецуелската влада. Претседателот на Боливија Ево Mоралес, еден од најблиските сојузници на покојниот претседател, рече дека Чавез и понатаму ќе живее. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изрази длабопко сочуство на народот во Венецуела, додека пак рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин го нарече Чавез голем политичар.
XS
SM
MD
LG