Достапни линкови

logo-print

САД загрижени за случувањата во украинскиот парламент


Соединетите американски држави се длабоко загрижени од последните случувања во украинскиот парламент по обидите за отстранување на дел од пратениците. Стејт Департментот го издвои случајот на Серхиј Власенко, пратеник и советник на поранешниот премиер Јулија Тимошенко. Стејт Департментот соопшти дека обидите за отстранување на овој пратеник од собранието се навудум политички мотивирани поради неговата поврзаност со Тимошенко. Стејт департментот излезе со забелешки и за случаите со независни пратеници,чии мандати беа судски укинати минатиoт месец.
XS
SM
MD
LG