Достапни линкови

logo-print

ИСАФ нема да ја објавува бројката на талибански напади во Авганистан


Војници на ИСАФ во Авганистан

Војници на ИСАФ во Авганистан

ИСАФ соопшти дека нема повеќе да ја објавува бројката на нападите на Талибанците во Авганистан. Одлуката доаѓа по една недела откако ИСАФ објави дека извештајот во кој е наведено дека во 2012 имало пад од 7 отсто на нападите е погрешен и дека бројката воопшто не била намалена.
Од ИСАФ очекуваат дека информациите за нападите на Талибанците ќе бидат и во иднина неточни, бидејќи авганистанските сили продолжуваат да ја прошируваат својата лидерска улога на бојното поле.
XS
SM
MD
LG