Достапни линкови

logo-print

Протести на приврзаниците на Хованисјан во Ерменија


Рафи Хованисјан

Рафи Хованисјан

Илјадници приврзаници на поразениот кандидат за претседател на Ерменија Рафи Хованисјан повторно протестираа денеска во Eереван. Поранешниот министер за надворешни работи и лидер на опозициска партија Хованисјан одржа митинзи во неколку градови во изминатите недели. Тој тврди дека претседателот Серж Саркисјан со измама победил на изборите на 18 февруари. Хованисјан на неговите приврзаници им најави дека неделава планира да одржи серија на протести во Ереван и други 10 градови.
Според официјалните резултати, Саркисајн победи со освоени 57 отсто од гласовите, а Хованисјан доби 37 проценти.
XS
SM
MD
LG