Достапни линкови

logo-print

Молдавскиот парламент изгласа недоверба кон владата


Молдавскиот премиер Влад Филат

Молдавскиот премиер Влад Филат

Молдавскиот парламент денеска ја отфрли прозападно ориентираната влада на премиерот Влад Филат. Гласањето беше предложено од опозициската Комунистичка партија поради обвинувањата за корупција во владата. Претседателот Николае Тимофти сега ќе треба да предложи нов премиер, кој ќе има три обиди да формира кабинет во наредните 45 дена.
Доколку новоименуваниот премиер не успее Претседателот ќе го распушти Парламентот и ќе одреди датум за одржување на предвремени парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG