Достапни линкови

logo-print

Сириските бунтовници го заземаа градот Рага


Сириските бунтовници ја преземале контролата врз градот Рага кој се наоѓа во североисточниот дел на државата, јавуваат западните новински агенции. Бунтовниците соопштуваат дека припадниците на безбедносните сили на претседателот Башар Ал Асад се уште ја имаат контролата врз аеродромот кој што се наоѓа на 60 километри од градот.
Во понеделникот, воените дејствија се прелеаа во соседниот Ирак, каде што локалните власти соопштија дека вооружен напаѓач убил 40 сириски војници, кои биле на ирачка територија.
Израел во Обединетите Нации предупреди дека нема да „седи мирно“ доколку сирискиот конфликт се прошири преку границите.
XS
SM
MD
LG