Достапни линкови

Цивил апелира да се преземат мерки за спречување на насилствата


Претседателот на Цивил, Џабир Дерала.

Претседателот на Цивил, Џабир Дерала.

Невладината Цивил најостро ги осуди насилствата на неодамнешните протести и упати протест до партиите поради меѓусебните обвинувања и избегнување на одговорноста за меѓуетничките тензии. Во соопштението од невладината повикуваат на одговорност на владините институции и бараат од нив да спроведат механизми за подобрување на меѓуетничките односи, а не да ескалираат омразата и насилството.
Според Цивил, владините институции можат да преземат мерки за спречување на инциденти до изборите и потоа. Крајно опасно е како што се вели во соопштението, национализмот и меѓуетничките односи да се злоупотребуваат за постигнување тесно-партиски интереси во контекст на претстојните избори.
XS
SM
MD
LG