Достапни линкови

logo-print

Убиен еден од лидерите на Ал Каеда во Мали


Француските трупи во Мали

Француските трупи во Мали

Францускиот адмирал Едвард Џилауд изјави дека најверојатно еден од лидерите на Ал Каеда, Абу Зејд бил убиен во воена операција на француските и канадските сили против исламските милитанти во Мали. Зејд се верува дека стоел зад киднапирањето на неколку странци во Мали.
Адмиралот додава дека треба да бидат внимателни со извештаите дека бил убиен Моктар Белмоктар, кој е лидер на Ал Каеда во Северна Африка.
XS
SM
MD
LG