Достапни линкови

Избори во Кенија, 15 загинати пред почетокот на гласањетоКенија, 04.03.2013

Кенија, 04.03.2013

Во Кенија денеска се одржуваат избори, кои се сметаат за клучни за таа африканска земја. Се гласа за претседател на државата, за пратеници, а истовремено се одржуваат и локални избори. Најмалку 15 лица биле убиени, вклучувајки и неколкумина полицајци, во насилствата на неколку часа пред почетокот на гласањето. На претседателските избори во Кенија, во 2007-ма година, во насилствата загинаа над илјада луѓе.
XS
SM
MD
LG