Достапни линкови

logo-print

Убиени 20 припадници на Боко Харам во Нигерија


Властите на Нигерија соопштија дека најмалку 20 исламски милитанти биле убиени додека се обидувале да нападнат воена база во североисточниот дел на земјата. Според нив, вооружена група на мажи со калашникови и ракетни гранати ги нападнале воените позиции. Сите загинати биле припадници на радикалната терористичка мрежа Боко Харам.
Според сведоците најмалку еден цивил бил убиен за време на борбата.
XS
SM
MD
LG