Достапни линкови

logo-print

Протести против мерките за штедење во Португалија


Протестите во Португалија во ноември

Протестите во Португалија во ноември

Илјадници лица протестираа низ околу 20 градови во Португалија против новите мерки за штедење на владата. Демонстрантите извикувале пароли дека „време е владата да си оди“ и „штедењето убива“.
Невработеноста во Португалија достигна нов рекорд од 18 проценти, а околу 40 отсто од младите под 25 години не можат да најдат работа.
XS
SM
MD
LG