Достапни линкови

logo-print

Валеса против полските геј пратеници


Лех Валеса

Лех Валеса

Поранешниот лидер на полското движење Солидарност Лех Валеса предизвика негодувања во јавноста поради неговиот предлог геј пратениците да седат позади во Парламенот или зад некој ѕид. Говорејќи на полска телевизија Валеса рече дека пратениците кои се геј треба да го прифатат малцинскиот статус и да се адаптираат.
Коментарот на Валеса е по низата дебато во полскиот парламент за легализирање на граѓанските партнерства на геј и хетеросексуалните парови.
XS
SM
MD
LG