Достапни линкови

logo-print

Задари ја брани одлуката за изградба на гасовод со Иран


Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари

Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари

Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари изјави дека одлуката на владата да изгради гасовод заедно со Иран е од национален интерес, како што бил и договорот со Кина да работи со пристаништето Гавадар. Коментарот на Задари дојде по неговата посетата на Техеран на кој се финализираше договорот со Иран.
САД се против проектот, бидејќи ќе го изолира Иран економски и поради стравувањата дека земјата можеби ќе биде во можност да создаде нуклеарно оружје. Техеран ги негираше обвинувањата.
XS
SM
MD
LG