Достапни линкови

logo-print

Убиен командант на Ал Каеда во Мали


Моктар Белмоктар

Моктар Белмоктар

Војската на Чад соопшти дека го убила командантот на Ал Каеда Моктар Белмоктар во северениот дел на Мали. Белмоктар ја презема одговорноста за крвавиот напад врз гасна централа во Алжир во јануари при кој загинаа повеќе од 60 лица, меѓу кои и многу странски работници.
Според соопштението, Белмоктар бил убиен вчера за време на нападот на една терористичка база, при што загинале и други припадници на терористичката организација.
XS
SM
MD
LG