Достапни линкови

logo-print

Новоименуваниот кинески претседател против корупцијата


Новиот кинески претседател Чи Џинпинг

Новиот кинески претседател Чи Џинпинг

Кинескиот новоименуван претседател Чи Џинпинг ги повика политичарите да се борат против корупцијата со цел да се осигура опстанокот на владејачката Коминистичка партија. Според него, партијата нема да биде во можност да ја одбележи 100 годишнината за осум години доколку нејзините членови не направат повеќе во борбата со оваа појава во општеството.
Џинпинг беше именуван за лидер на Комунистичката партија во ноември и ќе го замени досегашниот претседател Ху Џинтао на функцијата на 5 март.
XS
SM
MD
LG