Достапни линкови

logo-print

Кери на средба со египетскиот претседател


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска ќе се сретне со египетскиот претседател Мухамед Морси и неговите воени шефови. Кери се очекува од лидерите на земјата да побара политичка стабилност и спроведување на реформи.
Кери порача и дека исламистичката влада на Морси мора да ги преовлада разликите со неговите противници за Египет да стане политички и економски стабилна земја за време на зголемените немири низ Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG