Достапни линкови

logo-print

Изборната кампања за локалните избори започнува на полноќ


Гласање на предвремените парламентарни избори

Гласање на предвремените парламентарни избори

Изборната кампања за претстојните локални избори што ќе се одржат на 24 март започнува на полноќ. Кампањата ќе трае 20 дена, а на 23 март е изборен молк. Собранието вчера го продолжи рокот за доставување кандидатски листи за советници и градоначалници до 8 март. Колкава ќе биде вкупната бројка учесници на овие локални избори се очекува да се знае откако ќе заврши овој рок, кој вторпат се продолжува.
Се очекува ДИК повторно да направи измени на роковникот, а исто така по потврдувањето на листите треба да се изврши жребување меѓу новопријавените кандидати.
XS
SM
MD
LG