Достапни линкови

logo-print

Напади со автомобили бомби во Ирак


Два автомобили бомби експлодирале денеска на пазар во ирачкот град Диванија, при што неколку лица загинале, а 30-тина биле повредени. Засега никој не ја превзел одговорноста за нападот, но сунитските бунтовници ги интензивираа нападите во последно време во обид да ја соборат владата во која доминираат шиитите. Вчера во Багдад и во северен Ирак, во неколку бомбашки напади, најмалку 26 луѓе беа убиени а околу 60 повредени.
XS
SM
MD
LG