Достапни линкови

logo-print

Киргистан бара од Белорусија екстрадиција на Бакиев


Курманбек Бакиев

Курманбек Бакиев

Од канцеларијата на Јавниот обвинител на Белорусија соопштија дека од Бишкек стигнало ново барање за екстрадиција на поранешниот претседател на Киргистан, Курманбек Бакиев. Во минатиот месец судот во Бишкек му изрече казна затвор од 24 години на екс претседателот Бакиев за неговата улога во политички убиства во 2009-та година. Меѓутоа, Бакиев побегна од Киргистан во 2010-та година по големите анти-владини демонстрации и од тогаш живее во Белорусија.
XS
SM
MD
LG