Достапни линкови

logo-print

ОН со критика за почитувањето на човековите права во Иран


Специјалниот известувач на Советот за човекови права на ОН за состојбата на правата во Иран објави напредна неиздадена верзија во која се критикува владата на оваа земја за недостатоците во однос на основните права и за неспроведување на сопствените закони.
Извештајот, објавен вчера, забележува дека не се почитуваат изборните закони и оти има значајни и неразумни ограничувања за правата на иранските граѓани да се кандидираат за претседател.
Исто така во текстот пишува и за континуираното апсење, пртивор и гонење на новинари според одредбите од законот за печат од 1986 година, кој содржи 17 категории на недозволени содржини.
Извештајот ги критикува и тортурата и егзекуциите во Иран.
XS
SM
MD
LG