Достапни линкови

logo-print

Прифатено признанието на војникот кој соработувал со Викиликс


Бредли Менинг

Бредли Менинг

Американски воен судија го прифати признанието на вината по 10 обвиненија од војникот кој испратил илјадници доверливи документи до Викиликс. Бредли Менинг вчера ја призна вината за 10 полесни обвиненија, кои би можеле да му донесат затворска казна до 20 години ако биде осуден. Менинг не ја призна вината за 12 посериозни обвиненија, меѓу кои и помагање на непријателот, за што казната е доживотен затвор.
Обвинителството соопшти дека има намера да ги продолжи овие 12 обвиненија на процесот кој треба да почне во јуни.
XS
SM
MD
LG